Ücretsiz İletişim Yazılımları SMS i yendi

Ücretsiz İletişim Yazılımları SMS i yendi

Cep telefonları hayatımıza ilk girdiğinde SMS ler gerçekten çok pratikti. Düz yazı olarak bilgi yada söyleyeceğimiz şeyleri SMS olarak yazıp alıcılara gönderebiliyorduk. Dakika ücretlerinin pahalılığı , sms paketleri ve mesaj göndermenin daha pratik oluşu sms kullanımını teşvik ediyordu. Hatta bazı kişiler sms farkında olmadan sms gönderme rekorları kırıyordu. Bağımlılık boyutlarına varan ve günde onbinin üzerinde mesaj gönderen kişilerin yanında bir ay içerisinde günde ortalam 800 üzerinde sms gönderdiği tesbil edildiği için işinden kovulan kişiler bile olmuştu.

Kısacası kısa mesaj ile haberleşmeyi Türkler ve tüm dünya çok sevdi , iletişim sektöründeki genişleme ve internetin artık cep telefonları içinde standart hale yavaş yavaş gelmesi ile GSM sistemleri temelli SMSlerin yerini operatörlerin yazılımları ve ücretsiz mesajlaşma yazılımları almaya başladı. Bu anlık mesajlaşma yazılımları internet üzerinden mesaj ulaştırdıkları için sadece internet paketleri dahilinde veri iletişimi kullanıyorlar, bu sayede sms gibi ücretlendirilmiyorlar. Toplam veri boyutuna göre ücretlendirme sözkonusu olduğu için 1 gb lık bir internet pakedini 10 TL gibi bir ücrete satın alarak sadece anlık mesajlaşma için kullanan bir kişi onbinlerce metin mesaj gönderebilmektedir. Bu sayede ucuzluğu ve aynı işi yapması sebebi ile anlık mesajlaşma yazılımları SMS i ezdi ve Liderliği elegeçirdi.

2012 yılı içerisinde gönderilen sms sayısı 18 milyar adetin biraz altında kalırken anlık mesajlaşma ve sohbet yazılımları ile gönderilen mesaj sayısı 19 milyarın biraz üzerine çıktı. İnternet üzerinden daha hızlı ulaşması , mesaj kutusu dolması boşalması gibi dertleri de olmayan anlık mesajlaşma yazılımları , 2013 yılında en az 3 milyar adet fark atacaktır. 2015 yılında anlık mesajlaşma miktarı SMS miktarını %50 den fazla geçmiş olacaktır. Hatta öngörülere göre SMS arabağlantı ücretlendirmesinin düşmesi ve SMSlerin ucuzlaması bile bu düşüşü durduramayacaktır. Operatörlerin SMS gönderimi üzerinden elde ettikleri gelir önümüzdeki dönemde en az %25 oranında düşecektir. Hatta 2015 yılı sonrasında reklam ve bildirim SMSleri sayısının bireysel iletişim mesajı sayısını geçeceği söyleniyor.

Ne diyelim yıllarca SMS ücretleri ile hepimizi üzen GSM operatörleri şimdi pabuçları dama atıldığı için üzgünler mi ? Hayır değiller , şimdi de internet pakedi satarak paramızı alıyorlar.

 

Konu : , ,
Kategori : internet, Teknoloji