StickNfind – Kaybolan Eşyaları Bulma

sticknfindArabanızın anahtarını, çantanızdan çıkardığınız nüfus cüzdanınızı ya da küçük ama önemli olan eşyalarınızı eve geldiğinizde bir köşeye atıp sonrasında nereye koyduğunuzu bir türlü bulamıyorsanız, sizin için hayli ilginç bir çözüm hayata geçmek üzere. Bu çözüm StickNFind adı verilen, bozuk para büyüklüğünde ve Bluetooth teknolojisiyle çalışan etiketleri temel alıyor. Bu etiketleri sürekli kaybolan veya etrafınızdan fazla uzaklaşmasını istemediğiniz şeylerin üzerine yapıştırıyorsunuz, bulmak istediğinizde de akıllı telefonunuz için özel olarak tasarlanmış uygulamadan yardım alıyorsunuz.

Bluetooth uyumlu etiketlerle etkileşim kuran bu uygulama, sinyal gücüne bağlı olarak aradığınız şeyin tahminen ne kadar uzağınızda olduğunu size cep telefonu ekranından gösteriyor. Siz de farklı yönlere yürüyerek sinyalin yaklaşıp yaklaşmadığına bakarak aradığınız şeyin hangi yönde olduğunu kestirmeye çalışıyorsunuz. Belli bir yerden sonra zaten etiketler ışık ve titreşimle kendilerini belli ediyor.

Fikrin arkasındaki şirketin 70 bin dolarlık fonlama beklentisiyle indiegogo.com adlı sitede paylaştığı proje, çoktan 300 bin dolar eşiğini geçmiş durumda. Ben bu yazıyı yazarken Aralık ayında ilk 50 örneğin hazır olduğundan ve akıllı telefon yazılımları üzerinde çalışmaların son aşamaya geldiğinden bahsediliyordu. Ayrıca bu ayın başında Las Vegas’ta düzenlenecek CES tüketici elektroniği fuarında da ürünlerin sergileneceği söyleniyor. Fikir ilginizi çektiyse detayları indiegogo.com/sticknfind adresinde bulabilirsiniz.

Konu : , , , , ,
Kategori : Teknoloji