Şeker Hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Şeker Hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir?

Diyabet hastalığı kanda şekerin yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kanda şekerin yükselmesi ile birlikte çok su içme, çok fazla yeme yeme ancak kilo kaybı, çok fazla idrara çıkma gibi belirtiler ortaya çıkar.


Şeker hastalığı
nda başlıca etken pankreastır. Pankreas kan şekerini düzenlemekle görevli insülin hormonunu salgılar. İnsülin, pankreas tarafından üretilen hormondur. Başlıca görevi kan şekerini hücre içerisine sokar ve enerji olarak kullanılmasını sağlar. Kas, yağ dokusunun gelişmesi, günlük aktivitenin devam ettirilmesi, kan şekerinin ayarlanması, dokulara şekerin girip enerji üretilmesi konusunda etkilidir. İnsülin eksikliğinde; enerjide azalma, yağlarda erime, kaslarda erime ortaya çıkar.Pankreasta meydana gelen bozukluk diyabete yol açar.

Açlık şekeri en son beslenme olduktan 8 sonra ölçülen kan şekeridir. Açlık değeri için standart değerler 7o ile 105′tir. 105-126 arası değerler şüpheli ve 126 üzeri değerler üzerinde yapılacak tetkikler sonucu şeker hastalığı teşhisi konulabilir. Tokluk şekeri günümüzde açlık şekeri kadar önemli kabul edilir. Yemek yedikten sonraki 2. saatteki kan şekeridir. Tokluk  şekeri açlık şekerinden düşükse, ileride diyabet gelişme riski normal kişilerden daha fazladır.

Çok şişman  insanlarda da insülin hormonu düzenli olarak çalışsa da artan  yağ dokusu bağlı olarak şekerin hücre içine girip enerji olarak kullanılması önleneceğinden ilk başlarda da belirtleri şeker hastalığı ile aynı olabilir.


Diyabet
hastalığı eğer erken tanı konulmaz ve tedavi edilmezse ise damarlarda kötü etkiler yapar. Kalp, beyin damarı ve bacak ve kol damarlarında ya da göz, sinir ve böbrek üzerinde kötü etki yaparak ortaya çıkabilir. Diyabet rahatsızlığı çoklu organ rahatsızlığına sebep olabilir. Yaşam kalitesini ve süresini düşürebilir. Diyete, kiloya ve ilaç kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar:

 1. Depresyon nedir? Belirtileri nelerdir?
  Depresyon, temelinde daha önceden isteyerek, severek ve zevk alarak yapılan…
 2. Besin Zehirlenmesi ve Belirtileri Nelerdir?
  Besin zehirlenmesi en fazla görülen sağlık sorunlarından biri olmakla beraber…
 3. Hamileliğin Belirtileri Nelerdir?
  Hamileliğin anlaşılabilmesinin temel bulgusu reglin gecikmesidir. Ancak regl gecikmesinin tek…
 4. Anne olmak için ideal yaş nedir?
  Genç doğum yapmanın kadın açısından sağlıklı olduğu düşüncesine karşın yapılan…
 5. Stresle Gebelik İlişkisi Nedir?
  Stresle gebelik arasındaki ilişkisi Doktor Alper Mumcu kendisine ait sitesinde…

Konu : , , , , , , , , ,
Kategori : Sağlık