Kuzey Korede internet hızı başdöndürdü

Akamai technologies internet veri trafiği konuşulunca her profesyonelin dinleyeceği değer de bir network şirketi ve yeni yayınladığı internet durum raporunda Dünya ekonomisini ve siyasetini yakından izleyenleri ilk başta şaşırtacak bir infografiğe yer verdiğer.

Dünyadaki en hızlı internet halen kominizm ile yönetilen Kuzey Korede bulunuyor. Düny aortalaması 2.9 mbit olan internet erişiminde 2. en hızlı ülke şaşırtıcı olmamak ile beraber 10.8 mbir ile japonya iken finlandiya 7.1 mbit hız ile 10. sırada yer alıyor. Türkiyenin ilk 10 da bulunmamasına şaşırmamalısınız çünki konutlara bile 8 16 32 mbit derken 1000 mbit yanı gigabiti getirdiğini söyleyen servis sağlayıcılar sunuculara ulaşım hızlarımızı pekte kullanmıyorlar.

Maalesef Türkiyede halen ulaşabildiğimiz hız konuşulduğunda 2.7 mbir in biraz üzerine çıkabilmiş durumdayız.

Bu listede teknoloji uzmanlarını şaşırtacak hiçbirşey yok ken yalnızca 1. olan kuzey kore ve 14 mbit üzerindeki hız tuhaf gözüküyor. Ama aslında hiçbir sorun yok , Kuzey Kore komunizm ile yönetiliyor ve halk interneti eşit olarak paylaşıyor diye düşünmeyin. Kuzey Kore de internet kullanımı yasak ve bu erişimin tamamı devlet görevlileri tarafından ulusal ve uluslararası iletişim için ve devlet yayın organları tarafından kullanılıyor.

Yani Kuzey Kore halkının internet hızı diye birşey yok , daha doğrusu kuzey korede internet yok. Yasak!

Konu : ,
Kategori : Bilgisayar, internet